Maturita z matematiky 2018

Pripravte sa poriadne.

Príprava na maturitu z matematiky

Ako si vybrať príklady na počítanie?

Príkladov je na internete veľa, rôzneho typu, s rôznym dátumom, ja však používam vlastné v kombinácií s niektorými zbierkami. Prečo? Staršie zbierky vôbec nezodpovedajú súčasnej úrovni po reforme. Častokrát sú takéto zbierky len zmesou rôznorodých príkladov bez ladu a skladu. Ak chce študent uspieť na maturite, najefektívnejšie je zamerať sa práve na to, čo sa testuje v externej forme maturity.

Neefektívny spôsob prípravy je ..

Roky doučujem študentov na maturitu a často počujem, ako vyzerá príprava v škole. Učitelia vytiahnu nejaké pozliepané kópie príkladov, prípadne dávajú na hodinách počítať priamo staršie testy. "Hocijaké" príklady na úspech nepomôžu. Treba sa učiť rozmýšľať spôsobom, ako sú celoštátne testy vytvorené. V nich sa nevyskytujú brutálne prekomplikované príklady s výpočtami na jednu stranu, ako sa to často trénuje v škole. Práve naopak, testujú, či študenti rozumejú téme do hĺbky. Príklady sú často s výpočtom na pár riadkov, testujúc použitie základných vedomostí a sedliackej logiky u študentov. Vyskytujú sa tam aj tzv. "chytáky", či príklady, kde je potrebné použiť nejakú fintu.

Dôležité je skutočne porozumieť ..

Ak má žiak téme skutočne rozumieť, musí ju pochopiť od začiatku. Často sa mi stáva, že žiaci si v škole nacvičujú len novšie a novšie typy príkladov, a potom sa ich biflia ako dejepis, či biológiu. No na testoch, kde sa vyžaduje logické rozmýšľanie, potom automaticky zlyhávajú. Preto pri doučovaní postupujem systematicky od jednoduchších príkladov po zložitejšie, nie každý príklad z inej strany. Cieľom je, je aby žiak na riešenie úloh postupne sám prišiel. Pochopil súvislosti, videl i odlišnosti v podobných príkladoch.

Najdôležitejšie na príprave je však to, aby študent samostatne rátal. Dostatočne na to, aby:

  1. pochopil, ktoré príklady sa rátajú rovnako a prečo niekedy pri minimálnej zmene zadania je postup úplne odlišný
  2. spravil chyby,
  3. naučil sa ich objaviť, urobiť si skúšku, overenie svojho výpočtu
  4. a tak získal počtársku zručnosť, ako aj vhľad do tém, ktoré preriešil

Rokmi praxe tak vznikla zbierka úloh , ktorú používam pri doučovaní. Všetky materiály budú priebežne aktualizované. Aj ďalšie doplnené. Postupne ako ich budeme na doučovaniach riešiť.

Nezmeškajte pridanie ďalších príkladov a prihláste sa na odber do emailu. Zaručene ich budete mať medzi prvými. ---> Zaistiť čerstvé správy alebo sa šupnite do mojej facebookovej skupiny .

Ak si neviete rady, prípadne si chcete svoje postupy skontrolovať, neváhajte sa na mňa obrátiť. Rada pomôžem a spolu to zvládneme do úspešného konca. Stačí napísať cez okno vpravo dole, cez formulár alebo zavolať na číslo +421 904 459 555..

Chcete vedieť viac o tom, ako učím? Prečítajte si tu.